Vår dotter är liten

PDF Skriv ut E-post
2007-01-08
Senast uppdaterad ( 2007-01-08 )

Fråga: Hejsan. Vår dotter har alltid ätit relativt dåligt. Båda hennes dagis har påpekat det för oss och det är något vi själva alltid har varit medvetna om. Hon äter väldigt gärna frukt men hon kan ju inte bara äta det. Vi har vid flera tillfällen frågat BVC men de menar att eftersom hon alltid har följt sin kurva är det nog bara så att hon är en liten tjej. När vi vägde och mätte henne för ca 2 månader sedan vägde hon 9,7 och var 82 cm lång. Hon har alltid varit väldigt glad och aktiv.
Ska vi acceptera svaret från BVC eller ska vi söka någon annanstans och isåfall vart ska vi vända oss då? Mvh Josefine

Svar: Hej Josefine. Det är bra att er lilla flicka följer kurvorna men naturligtvis så är det inte bara det det handlar om. Er dotter behöver tidigt få in vanor kring att äta "riktig mat". Det framgår inte hur gammal hon är men en problematik från tidig ålder kan ge större problem med tidens gång. Ni är välkomna att kontakta mig vidare på Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det   för en personlig konsultation.

Matvägran är relativt vanligt förekommande och behandlas med små insatser. Ett av mina bästa tips är att laga mat som hon gillar. Ibland är det vikigare ATT hon äter än VAD hon äter. Älskar hon köttbullar så låt henne äta det! Ett annat tips är att ta bort fokus kring maten. Prata med henne samtidigt som hon äter eller läs en saga. Kontakta mig gärna och ha en fortsatt fin vecka!  // Zarah